X
A A A A A
-A A A+

Ticība

Es šorīt sēžu tumsā. Agrā rīta tumsā. Vairs nenāk miegs. Vai vēl nenāk miegs. Uz zemes ir tumšs un debesīs tumšs. Katram mums ir citādāka tumsa. Dažas tumsas daudzkārt pazīstamas. Daži no mums ilgi ir tumsā. Kādā brīdī tā ielauzās, apžilbinājusi ar savu krēslaino melnumu. Tad es atceros vienu vārdu. To, pēc kura ilgojos, to, uz kuru ceru.

Ticība.

Ticība sākas tumsā. Tā sākas nevis tur, kur viss skaidrs, bet tur, kur nekas nav skaidrs, nekas nav redzams, nekas nav uzticams. Ticība sākas tur, kur ticības nav. Citādi nebūtu kam sākties. Tikai tādai ticībai ir jēga, kas dzimst tumsā un ir dzimusi tumsā. Jo viss pirms piedzimšanas ir tumsā. Tāpēc es - lai cik tas būtu neiespējami - ticu, ka tumsa galu galā ir auglīga. Viss, kas kādreiz piedzimst, savā sākumā atrodas tumsā.

Es ticu. Bet tas nav mans mazais Es, mans ego, kas tā tic.  Mazajam Es vajag kam ticēt, bet Lielais Es tic uz. Manī ir kaut kas lielāks par mani pašu - tas, kas tic tumsā. Kad mazais Es ir padevies, paguris, sakauts, izmisis, atmetis ar roku, izgāzies, ir kāds Lielais Es, kas tomēr tic. Mazajam Es vajag konceptus, viedokļus, spriedumus, aizspriedumus, gudrības un sazvērestības teorijas, kam tas tic. Mazais Es tic tam visam, jo tam vajag kam ticēt, ar ko justies drošākam, gudrākam, labākam, atkarīgam no tā, kam tic. Bet, kad nāk īsta tumsa, tas viss kapitulē. Tur ticība beidzas. Un tieši tur tā sākas - kā pilnīgi kaut kas cits. Tumsā es uzticos gaismai, tiem, kas redz labāk nekā es, uzticos nākotnei, kas man pieskaras tumsā kā gar kājām aizslīdoša kaķa sāniņš.

Vai zināt, kā būs?

Kādā rītā kā no debesīm, uz kurām tiecos, vai kā no zemes, kurā ievijas manas dzīves saknes kilometriem dziļi, mani pārsteigs sajūta, ko sajūtīšu pat fiziski - es ticu. Un tā sāks pukstēt manā sirdī. Vienā ritmā. Un tajā brīdī apjautīšu - tas ir uz visiem laikiem. Uz visiem maniem laikiem šajā pasaulē. Tā būs.

Kādā rītā tā būs.

 

 Autors: Linards Rozentāls, Lutera draudzes mācītājs un Vecāku mājas kapelāns

Foto: unsplash.com

Iniciatīvu realizējam ESF projekta nr.9.2.2.3/20/A/030 “Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem” ietvaros.

Atpakaļ