X
A A A A A
-A A A+

Rīta klusumā

            “Dvēsele, topi atkal rāma, jo Kungs ir dāsns pret tevi” (Ps. 116,7)

            Šorīt no rīta pamodos ar Adventa noskaņu. Gaisā jaušams tuvojošais sniegs. Arī istabā, kur vēl rīta tumsā sēžu, vējo kaut kas no aukstiem ziemas rītiem un klusuma, ar kuru gar logu krīt sniega pārslas. Visu piepilda rāmums. Man ir tikai attāla nojauta, kā šī diena paies. Bet stāties pretī dzīves spēkiem un pretspēkiem man vienmēr izdodas daudz labāk, ka ņemu sev līdz kaut ko pazīstamu. Manas dvēseles spēks uzplaukst uz robežas starp ļoti pazīstamo un nepazīstamo, zināmo un vēl atklājamo. Tur, kur tu jūti sabiedrotos, dvēselē līdzīgos. Varbūt tas arī ir Adventa laika impulss - nepalikt vienam, neiedomāties, ka vari kaut kur aiziet viens, ka tevī vienam esot un kā vienam jūtoties var piedzimt kas daudziem svarīgs un vērtīgs.

            Katra diena mums šajā laikā ir kā Advents - nekas nav skaidrs un nav zināms, ar ko viss beigsies. Patiesībā, šis gada laiks ir kā ceļvedis dzīvei, kuru plosa neparedzamais un nesaprotamais!Jo arī Marijai ar Jāzepu nekas nebija skaidrs, Jāzepam par bērnu nekas nebija skaidrs, nebija arī zināms, kā beigsies viņu ceļš no Nācaretes uz Betlēmi. Bet, lai cik grūti viņiem bija abiem saprasties - kā to vēstī Mateja evaņģēlijs, kurš stāsta mazliet citādāku nekā mums ierasts Ziemsvētku stāstu - viņi gāja kopā. Kādreiz ir labi iet kopā arī cilvēkiem, kuri nevar labi saprasties. Vienkārši iet un paklusēt. Vienkārši paklusēt.

            Kaut kā ir iegājies domāt, ka Jēzus vecākiem nebija vietas, kur Betlēmē apmesties, neviens viņu nelaida iekšā, beigās bija jāpatveras - kā Alpu nogāzēs - kādā zvēru būdā, un tur arī piedzima Jēzus. Taču varbūt bija citādāk! Vienmēr var būt citādāk. Patiesībā, Bībelē nekur nav teikts, ka Jēzus piedzima kūti, piedodiet, skaistās Ziemsvētku dziesmas! Jēzus piedzima cilvēkiem pilnā mājā, kur bija arī daudzi viņa ģimenes un dzimtas locekļi. Marija un Jāzeps Betlēmē nonāca mājā, kurā bija daudzi viņu sabiedrotie! Tāpēc arī - rēķinoties ar to, ka bērns var piedzimt drīz - viņus iekārtoja nevis augšistabā, kur pārējos viesus, bet gan lejā, siltumā, kur mājā mitinājās kazas un jēri un vēl kādi mājdzīvnieki, iekārtoja viņus tur, kur parasti tajā laikā iekārto vietu, kur piedzimt jaunai dvēselei šajā pasaulē, kā vienmēr par šūpulīti izmantojot sili, kurā dzīvniekiem deva ēdienu. Jēzus vecāki nebūt nebija vieni un pamesti, atraidīti vai atstumti, taisni otrādi. Par viņiem rūpējās, viņus droši vien gaidīja, viss bija sagatavots, viss bija kārtībā, viņi varēja būt mierīgi. Jēzus piedzima tā! Kur viss ir silts un droši, kur valda dāsnums un dvēsele var rāma. Kur ir liels miers. Varbūt tas arī bija miers, par ko viņos iedziedājās eņģeļi? Ka var būt tāds miers! Ko rada tas, ka visi ar visiem pa īstam ir kopā.

            Tie brīži, kad blakus ir sabiedrotie, draugi, kad nejūties viens, kad ir kopīga ideja un sapnis, kad esam uz viena viļņa un uz brīdi ne par ko nav jābaidās. Lai arī Jāzeps joprojām ne līdz galam saprata, “kas ir šis bērns” un no kurienes, mīlestība uz Mariju to pārspēja. Mums var būt dažādas domas, viedokļi, pat par vissvarīgākajām lietām, bet mīlestība spēj apklāt arī to. Kā dziedot - kur atsevišķi katra balss var būt ļoti atšķirīga un nebūt nav skaidrs, kāds katrai ar katru vispār sakars, bet, kad uzdrīkstamies salikt tās visas kopā, dziedāt kopā, atklājās, ka pat pretrunīgais ar pretrunīgo kopā skanot var radīt ko Lielu, ko komponists sevī dzirdējis un iecerējis.

            Uzticēties un ļauties.

            Būt viens otram sabiedrotie un dvēseles radinieki. Tas gan prasa zināmu piepūli. Būt otram par sabiedroto palātas klusumā. Uzņemt otru par savu sabiedroto slimnīcas nervozajā gadīšanā. Tas nav viegli! Bet, kad tas izdodas, kas jauns piedzimst, ienāk tajā, kas vēl tikai sākumā.

            Kas ir mani sabiedrotie šodien?

            Kam es varu būt par sabiedroto šodien?       

            Diena ir uzaususi un sākusies. Un jaušu sevī tai spēku.

            Esmu ļāvies jaunam skanējumam dzīvē.

 

Linards Rozentāls, Vecāku mājas kapelāns un Lutera draudzes mācītājs

 

Foto: unsplash.com

Iniciatīva tiek realizēta Bērnu slimnīcas fonda ESF projekta nr.9.2.2.3/22/A/015 “Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem - II” ietvaros.

 

#ESfondi #ESF #EiropasSociālaisFonds #atbalsts #CilvēksIrVērtība #spēkskatraidienai #VecakuMaja

Atpakaļ