X
A A A A A
-A A A+

Heilijas stāsts

SpaceX Crew Dragon kapsula 2021. gada 16. septembrī aizvedusi kosmosā pasaules vēsturē pirmo civiliedzīvotāju kosmosa misiju. Inspiration4 komanda pavadīs 3 dienas, riņkojot ap Zemi misijā, kuras mērķis ir savākt 200 miljonus ASV dolāru  St. Jude Children's Research slimnīcai ®.  Minētā slimnīca ir viena no vadošām klīnikām pasaulē bērnu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā un pētniecībā, lai sasniegtu labākus rezutlātus bērnu onkoloģisko slimību ārstēšanai.

Heilija Arceneaux, kurai šobrīd ir 29 gadi, cerēja, ka šis būs gads, kad viņa piepildīs savu sapni pabūt visos 7 pasaules  kontinentos pirms  savas 30 . jubilejas.  Viņai nebija tam laika, jo Heilija devās kosmosā.

Viņa vēlējās uzzināt: “Vai es varēšu saņemt zīmogu pasē par došanos kosmosā? Bet liekas, es to nesaņemšu, un tāpēc vienkārši uzzīmēšu zvaigzni un mēnesi vienā no pasēm.”

Misijas sponsors un vadītājs ir Džareds Izākmens (Jared Isaacman) - pieredzējis pilots un galvenais cilvēks, kurš vada  misiju un par to ir samaksājis neatklātu naudas summu. Viņa galvenā ideja ir vairot sabiedrības izpratni un zināšanas par St Jude's Children’s Research slimnīcu Memfisā, Tenesijas štatā.

Iekļaut kosmiskajā misijā kādu no šīs konkrētās slimnīcas bija viens no Dž.Izākmena nosacījumiem un arī pārējie 3 komandas locekļi tika izvēlēti saskaņā ar Džareda nosacījumiem.

29 gadus vecā Heilija Arceneaux (Hayley Arceneaux) ir St Jude's Children’s slimnīcas darbiniece un bērnībā slimojusi ar vēzi.

Heilija ir ārsta asistente, pirmā persona visā pasaules vēsturē, kas dodas kosmosā ar protēzi – daļa no viņas labā augšstilba ir aizstāta ar metāla stieni laikā, kad viņa cīnījās ar vēzi – 10 gadu vecumā.

Dr. Maikls D Nīls (Michael D. Neel) - ortopēdiskais ķirurgs, kurš operēja Heiliju saka, ka, neskatoties uz to, ka Heilijai ir kājas kaula protēze un viņa nevar piedalīties sporta spēlēs uz Zemes, tam nevajadzētu būt ierobežojošam faktoram SpaceX kosmosa kuģī.

Heilija cer, ka ar savu piedalīšanos kosmosa misijā , būs iedvesmas avots onkoloģisko slimnīcu pacientiem.

Heilija pirmo reizi slimnīcā ieradās 2002. gadā un tad viņai bija 10 gadi. Īsu laiku pirms tā viņa bija nopelnījusi melno jostu tekvondo, bet sūdzējās par sāpēm kājā. Mamma ieraudzīja izcilni, kas izvirzījās cauri kreisās kājas celim. Pediatrs mazā pilsētiņā St. Francisville, kur viņas tajā laikā dzīvoja , teica, ka tas izskatās pēc ļaundabīga audzēja.

“Mēs visi sabrukām” - teica Heilija. “Es atceros, ka biju ļoti nobijusies – man bija tikai 10 gadi, jo ikviens vēža skartais cilvēks, kuru zināju, bija miris.”

St. Jude slimnīcā ārsti sniedza labas ziņas, ka vēzis nav izplatījies uz citām ķermeņa daļām. Tika veika ķīmijterapija, kaula protēzes ievietošana un garas fizikālās terapijas stundas. Jau 10 gadu vecumā, kailu galvu pēc ķīmijterapijas, Heilija palīdzēja līdzekļu vākšanas kampaņās slimnīcai. Nākošajā gadā “Louisiana Public Broadcasting” godināja viņu ar Jaunā varoņa balvu. “Kad es izaugšu, es gribu būt medicīnas māsa St. Jude slimnīcā” - viņa teica video ierakstā, kas parādīts 2003. gada ceremonijā. “Es gribu būt padomdevēja pacientiem. Kad viņi te ieradīsies es teikšu: “Man bija vēzis, kad biju maza, un tagad man viss ir labi.”

Pagājušajā gadā St. Jude slimnīca viņu pieņēma darbā. Viņa strādā ar bērniem, kuriem ir leikēmija un limfoma. Nesen viņa sarunājās ar pusaudzi puisi:” ... man arī nebija matu un Tu vari man jautāt jebko, es esmu bijusī paciente. Es tev teikšu patiesību par jebko, ko Tu vēlēsies uzzināt. Viņš jautāja, vai patiešām stāstīšu patiesību? Un es atbildēju apstiprinoši”.

“Tagad viņi redzēs vēzi pārcietušo cilvēku kosmosā. Tas palīdzēs šiem bērniem vizualizēt viņu nākotni.”

Ričards C. Šadiaks juniors (Richard C. Shadyac Jr.) ALSAC (American Lebanese Syrian Associated Charities) prezidents par Heiliju teica: “Ja kāds simbolizēja cerības jēdzienu, tad tā bija Heilija!”

Četriem kosmosa tūristiem katram ir noteikta loma komandā saskaņā ar viņu izglītību – VADĪBA, CERĪBA, LABKLĀJĪBA, DĀSNUMS.

Heilija ir “Cerība” - darbosies kā medicīniskais darbinieks un piedalīsies visos eksperimentos, kas tiks veikti kosmiskajā kuģī.

 

Heilija savā Twitter kontā rakstīja:

Pacelšanās rītā es plānoju apēst savu vismīļāko glazēto virtuli un uzkrāsot sarkanas lūpas. Došos orbītā ar atmiņām par visiem maniem draugiem, kas neuzvarēja cīņā ar vēzi, ar domām par visiem, kas izcīna šo cīņu šobrīd un ar domām par visiem uzvarētājiem!

Avoti:

SpaceX Inspiration4 mission: Who are the civilian astronauts, what are their roles and how will they land? | Science & Tech News | Sky News

Hayley Arceneaux (@ArceneauxHayley) / Twitter

Cancer survivor Hayley Arceneaux to be youngest American in space (usatoday.com)