X
A A A A A
-A A A+

Bērnu slimnīcā kopā ar mazajiem pacientiem cep piparkūkas un picas

 

18. decembris, 20:26 Autori: Aija Kinca (LTV Ziņu dienesta korespondente)

Bērnu slimnīcas hematoonokoloģijas pacienti vienu dienu nedēļā gaida īpaši. Tad viņu nodaļā smaržo kā mājās pēc picas, piparkūkām vai kēksiņiem. Šos vēdera priekus, kopā cepšanu, gatavošanu un ēšanu, kas mazajiem pacientiem ir īpaši svarīgi, jo bieži vien ir tik slikti, ka ēst negribās, gādā slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga.

Skārleta ir viens no hematoonkoloģijas nodaļas mazajiem, stiprajiem cīnītājiem. Bērni šajā nodaļā nereti pavada mēnešus, bet starp ārstēšanas epizodēm ir arī šie prieka brīži - kā viņas abas ar Lizeti gatavo.

 

Foto: Aija Kinca/LTV

Lizete Puga ir bērnu slimnīcas uztura speciāliste, bet ceturtdienās viņa kopā ar pacientiem gatavo gardumus. 

"Es eju izlūkos. Skatos, ko katrs ēd," pastāstīja Lizete. "Vai ir paēdis, vai neko negribas. Un tad es ņemu viņu uz virtuvi un gatavojam to, ko grib uztaisīt. Mūsu mīļākā lieta ir mīkla. To var mīcīt."

Lizete cenšas ēdienā ieslēpt arī trūkstošās uzturvielas. 

"Nereti ir sliktas dūšas, aizcietējumi, vemšanas un uzturvielu trūkums," paskaidroja uztura speciāliste. "Tad mēģinu to medicīnisko uzturu ielikt, papildu šķiedrvielas. Tā ir ēšanas terapija. Cenšamies to ēdienu uztaisīt arī garšīgu un priecīgu."

Piparkūkas mazie pacienti dekorē ar slimnīcas rīkiem, piemēram, šļircēm. Kad esi sadakterējis piparkūku, tad arī pašam vairs nav tik lielas bailes.

"Tad mēs smejamies un ārstējam piparkūkas. Un pagājušajā reizē mēs paņēmām lielo šļirci un nosaucām par Žani. Uz keksiņiem likām krēmu. Tas ļauj to visu ar kaut nelielu prieku," sacīja uztura speciāliste. 

 

Foto: Aija Kinca/LTV

Lizete pati ir divu bērnu mamma. Viņa saka, ka šeit, slimnīcā, ir tieši tādi pat delveri kā viņai mājās. 

"Viņi ir tieši tādi paši kā manējie," uzsvēra Lizete. "Viņiem nav pazudis dzīvotprieks. Viņiem patīk gan jokus, gan palaidnības strādāt, tikai citreiz sistēmas ir klāt. Mēs baudām dzīvi. Priecājamies par labām analīzēm. Ir svētki, ja viss ir noturējies vēderā. Mēs visu laiku svinam mazus svētkus. 

 

Foto: Aija Kinca/LTV

Jau vairāk nekā gadu Bērnu slimnīcas fonda Vecāku māja realizē atbalsta programmu Hematoonkoloģijas nodaļas ģimenēm ESF projekta nr.9.2.2.3/20/A/030 “Holistisks un multidisciplinārs atbalsts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem” ietvaros.

 

Pārpublicēts ar saskaņojumu no www.lsm.lv