X
A A A A A
-A A A+

Dāvis

Dāvis bija pirmais pacients, kuram bija jādodas ārpus Eiropas Savienības, lai glābtu dzīvību un saņemtu nepieciešamo medicīnisko palīdzību.

Dāvis ir brīnišķīgs deviņus gadus vecs puisītis, kurš līdz 2014. gada maijam baudīja bezrūpīgu bērnību, mācoties skolā, spēlējot šahu, dauzoties ar draugiem un auklējot mazo trīs gadus veco māsiņu. Kādā no maija dienām, uzklausot bērna sūdzības par nespēku un apgrūtināto elpošanu, Dāvis tika aizvests pie ģimenes ārsta uz konsultāciju, kurš nekavējoties viņu nogādāja slimnīcā, novērojot neskaidru vēdera dobuma apjoma palielināšanos. Tā līdz novembra beigām Dāvis atradās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas nodaļā. Pacientam tika konstatēta smaga kombinēta patoloģija saistībā ar nepareizu limfas atteci no vēdera dobuma orgāniem, kā rezultātā veidojas neatgriezeniski vielmaiņas traucējumi un iestājas imūndeficīta sindroms. Nesniedzot steidzamu palīdzību, slimības iznākums vairumā gadījumu ir letāls.

Filadelfijas Bērnu klīnika - vienīgā iespēja

Bērnu slimnīcas ārsti tika veikuši vairākas ārstnieciskas darbības, tostarp ķirurģisku limfas atteces traucējumu korekcijas mēģinājumu, kas nesniedza cerēto rezultātu. Ņemot vērā to, ka Latvijā limfogrāfija netiek veikta, Bērnu slimnīcas terapeitiskās iespējas tika izsmeltas un bija nepieciešama ārvalstu palīdzība.

Ārstējošais ārsts neatlaidīgi konsultējās ar kolēģiem ārzemju Bērnu ķirurģijas klīnikās Eiropā, kuri atzina, ka slimība ir ļoti sarežģīta, kā rezultātā savu piekrišanu pacientu uzņemt sniedza tikai Filadelfijas Bērnu slimnīca. Ar šo klīniku jau pēc iepriekšējām Eiropas kolēģu rekomendācijām Bērnu slimnīca bija sazinājusies un saņēmusi apstiprinājumu, ka pacients tiks uzņemts.

Apzinoties augstās ārstniecības izmaksas aptuveni 427 000 dolāru apmērā, par kurām Filadelfijas Bērnu klīnika bija informējusi Bērnu slimnīcu, tika meklētas alternatīvas, taču nesekmīgi. Ņemot vērā, ka pacienta stāvoklis bija vērtējams kā kritisks, pacientam vienīgā un vislabākā iespēja bija pēc iespējas ātrāk doties uz Filadelfijas Bērnu klīniku, lai saņemtu dzīvībai nepieciešamu medicīnisko palīdzību.

Valsts atsaka palīdzību

Dāvis bija viens no pacientiem, kuriem nepieciešama medicīniska palīdzība, kādu var saņemt tikai ārpus Latvijas. Visbiežāk Bērnu slimnīcas ārstiem izdodas atrast iespēju pacientu nosūtīt uz kādu no klīnikām Eiropā, tāpēc pārējās izmaksas - ceļa izdevumi bērnam, vecākam, donoram un bieži vien smagākos gadījumos arī ārstam, kurš pavada pacientu ceļā uz klīniku, vecāka uzturēšanās izdevumi klīnikā, atkārtotas konsultācijas pie ārvalstu ārstējošā ārsta un dažos gadījumos arī analīžu apmaksa tiek nodrošināti no Bērnu slimnīcas fonda puses.

Šis bija pirmais pacients, kuram bija nepieciešams doties ārpus Eiropas Savienības un ekonomiskās zonas, un kura medicīnisko manipulāciju izmaksas bija tik augstas, tāpēc lūgums pēc apmaksas tika iesniegts NVD.

27.novembrī tika saņemts oficiāls Nacionālā Veselības dienesta (NVD) lēmums par atteikumu sniegt finansiālu atbalstu deviņus gadus vecā Dāvja ārstēšanai, tādējādi liedzot iespēju bērnam saņemt ārstēšanu Filadelfijas Bērnu klīnikā.

Tikai kopā esam stipri! 

Bērnu slimnīcas fonds uzsāka ārkārtas akciju Dāvja dzīvības glābšanai un veselībai, kā rezultātā pāris dienu laikā tika saziedoti 317 173,95 eiro, valdība atbalstīja 100 tūkstošu eiro piešķiršanu Dāvja ārstēšanai ASV.

16.decenbrī agri no rīta Dāvis kopā ar mammu un pavadošajiem mediķiem devās uz Filadelfijas bērnu slimnīcu ASV. 18. decembrī zēnam tika veikta operācija, kas noritēja 8 stundas un kurā piedalījās arī Dāvja ārstējošais ārsts Olafs Volrāts no Bērnu slimnīcas. Procedūra bija veiksmīgam un Dāvim jau decembra beigās tika izņemtas drenas un viņš patstāvīga varēja staigāt pēc gandrīz vairāk nekā pusgadu ilga perioda. Dāvis ārstēšanās procedūra nesa necerēti straujus veselības uzlabojumus un jau janvāra sākumā tika izrakstīts no Filadelfijas Bērnu slimnīcas un kopā ar mammu 2015.gada 8.janvārī atgriezās Latvijā. Šobrīd speciālisti vēl turpina darbu un meklē cēloni, kas Dāvim izraisīja nopietnās veselības problēmas.

Dāvis jūtas labi, no marta sākuma atsācis rehabilitācijas programmu Nacionālā rehabilitācijas centrā Vaivaros. Dāvis veiksmīgi skolas mācību programmu šobrīd apgūst mājas apmācības režīmā ciešā sadarbība ar viņa skolu, jo vīrusu sezona vēl nav beigusies, un Dāvja imunitāte joprojām ir pazemināta.

Dāvja mamma, Baiba Januša saka: "Sirsnīgs paldies visiem, kuri mums šajā grūtajā dzīves posmā bija blakus, atbalstīja un palīdzēja - vispirms jau Bērnu slimnīcas dakteriem un māsām, jo īpaši Dāvja ārstējošam ārstam, dakterim Volrātam. Mīļš paldies Bērnu slimnīcas fonda meitenēm par atsaucību un rūpēm, kuras jutām gan šeit, Rīgā, gan jau esot Filadelfijas Bērnu slimnīcā. Un sirsnīgs paldies visiem, visiem labajiem cilvēkiem, kuri ziedoja, turēja īkšķus un no sirds vēlēja Dāvim atveseļoties! Visi bērnu vecāki noteikti sapratīs, cik ļoti esmu pateicīga par palīdzību un mana bērna dzīvības glābšanu!"