X
A A A A A
-A A A+

Pusaudžu resursu centrs uzsāk informatīvu kampaņu "Ir OK, ja Tev dažreiz nav OK".

Trešdien, 17.10.2018.,  stāstījām par Pusaudžu resursu centra pirmā pusgada rezultātiem un uzsākām sociālo kampaņu "Ir ok, ja tev dažreiz nav ok!"
Šī gada aprīlī darbu uzsāka Pusaudžu resursu centrs (PRC), ko ir izveidojis Bērnu slimnīcas fonds kopā ar nozares speciālistiem Latvijā. Programmu īstenot ir iespējams pateicoties Labklājības ministrijas finansējumam, lai pusaudži palīdzību varētu sanemt bez maksas. Pirmajā pusgadā programmas ietvaros atbalstu ir saņēmuši jau vairāk nekā 43 jaunieši, neskaitot vienreizējās konsultācijas, kādas centra darbinieki regulāri sniedz jauniešu vecākiem!

“Šobrīd mūsu komandā strādā 18 speciālisti un palīdzību ir saņēmuši vairāk nekā 43 jaunieši vecumā no 11-18 gadiem no ļoti dažādām vidēm, ģimenes situācijām un ar dažādām psiholoģiskām grūtībām. Viens no galvenajiem secinājumiem ir nepieciešamība pēc programmas paplašināšanas– gan saturiski, gan reģionāli. Redzam, ka jauniešiem nepieciešams atbalsts ne tikai saistībā ar atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanu, tāpēc aktīvi strādājam pie jaunu garīgās veselības programmu veidošanas un esam uzsākuši pārrunas ar Veselības ministriju par sadarbību. Šobrīd Pusaudžu resursu centrs darbojas tikai Rīgā, bet lūgumus pēc palīdzības saņemam arī no citām Latvijas pilsētām, tāpēc esam sākuši apzināt potenciālos sadarbības partnerus reģionos. Ļoti svarīgi, lai šī palīdzība jauniešiem būtu pieejama bez maksas, tāpēc ceram arī uz turpmāku sadarbību ar Labklājības ministriju un jaunu sadarbības uzsākšanu ar Veselības ministriju”, par Pusaudžu resursu centra darbu un nākotnes iecerēm stāstīja Liene Dambiņa, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja.

Jau šobrīd ir paplašinātas Pusaudžu resursu centra sniegtās atbalsta iespējas gan jauniešiem, gan viņu vecākiem, kuriem ir ļoti liela ietekme uz sava pusaudža pašsajūtu un arī lielas iespējas sniegt nepieciešamo atbalstu ģimenes ietvaros. “Lai pozitīvais rezultāts, kas iegūts darbā ar pusaudzi programmas ietvaros, būtu noturīgāks ilgtermiņā, ļoti svarīga ir sadarbība ar ģimeni. Tāpēc turpmāk vecākiem būs iespēja izglītoties speciāla nodarību cikla ietvaros. Šobrīd uz nodarbībām pieteikušies jau 12 vecāki, un pirmā nodarbība notiks šodien. Savukārt jauniešiem turpmāk būs iespēja konsultēties ar centra speciālistiem arī Skype, lai palīdzība kļūtu pieejamāka pusaudžiem āŗpus Rīgas. Esam izveidojuši arī mājas lapu, kur gan vecāki, gan pusaudži var atrast noderīgu informāciju un pieteikties uz konsultāciju”, par jaunajām atbalsta iespējām informēja PRC psiholoģe Elīna Bārtule. .

“Pusaudžu garīgās veselības, jo īpaši dažādu atkarību profilakses sfērā, galvenā problēma ir iesaistīt un noturēt pusaudzi programmā. Mūsu pieredze rāda, ka no katriem 10 pusaudžiem, kas pie mums nonāca, 8 turpināja atgriezties labprātīgi. Redzam, ka mūsu programma reāli darbojas, palīdz, un, ka efektīvs atbalsts nav nekas ārkārtīgi sarežģīts. Bet, lai tas strādātu, ir vajadzīgas divas komponentes: profesionālas zināšanas + saprotoša, pieņemoša attieksme. Esam veikuši arī pirmos programmas rezultātu mērījumus - cik lielā mērā pusaudža uzvedība atšķiras pirms un pēc mūsu sadarbības. Tā kā to vislabāk var novērot vecāki, tad lūdzām viņu vērtējumu. Rezultāti liecina, ka 86% pusaudžu uzvedība ir uzlabojusies, no tiem 41% uzvedība ir uzlabojusies ievērojami, bet 45% - daļēji. Tātad – no katriem 10 pusaudžiem, gandrīz 9 varēs novērot kādas pozitīvas izmaiņas,” pastāstīja Pusaudžu resursu centra mentors Nils Konstantinovs.

Līdzšinējā PRC darbā ir secināts, ka daļai jauniešu un viņu vecāku šķērslis saņemt palīdzību ir negatīva iepriekšēja pieredze, kā arī stigma, kas saistīta ar garīgo veselību. Diemžēl Latvijā joprojām pusaudžiem, kas dažādu psiholoģisku grūtību dēļ iekuļas nepatikšanās, nereti piespriež meklēt palīdzību kā soda mēru vai arī mēģina izolēt no sabiedrības. Tāda sistēma demotivē vērsties pēc atbalsta, jo neviens labprātīgi nevēlas tikt sodīts. Arī vecāki, parādoties pirmajām grūtībām ģimenē, bieži nevēlas meklēt palīdzību, baidoties, ka bērns var tikt iekļauts reģistros, kas sabojās viņa nākotnes izredzes. Rezultātā daudzi bērni, kuru grūtības vēl nav progresējušas, bet kuri atrodas riska grupā – kad iespējams palīdzēt visvairāk – palīdzību saņem vismazāk. “Tie jaunieši un viņu vecāki, kuri jau ir saņēmuši PRC atbalstu, ir ļoti apmierināti, tāpēc gribam iedrošināt arī citus nebaidīties un savlaicīgi vērsties pie mums pēc atbalsta, Ļoti priecājos, ka sociālo kampaņu “Ir ok, ja tev dažreiz nav ok!” mums palīdzēja veidot paši jaunieši, kuri brīvprātīgi pieteicās filmēties TV klipā, veltīja savu brīvdienu un aktīvi piedalījās. Paldies arī viņu vecākiem, kuri bija līdzās un atbalstīja savus jauniešus. Kampaņa ir tapusi bez maksas, pateicoties labiem un atsaucīgiem cilvēkiem – Film Angels Studio, Dirty Deal Audio un režisoram Papa Chi. Esam ļoti pateicīgi par atbalstu mūsu informatīvajiem sadarbības partneriem akcijas ietvaros – LTV, radio5 un JCDecaux!”, pateicību pauda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Viena no līdz šim konstatētajām aktuālālajām problēmām jauniešiem, kas konstatēta PRC, ir kāda veida atkarība. Divas lielās grupas ir vielu un moderno tehnoloģiju atkarības, kas ir līdzīgas tendences kā citur ES - paliek mazāks alkohola un vielu lietotāju skaits, bet krasi pieaug datora un mobilo telefonu pārlieki lietotāji. Var novērot sociālo griezumu – alkohola un vielu problēmas aktuālākas sociāli mazāk nodrošinātiem, kamēr vidusslāņa un turīgākās ģimenēs lielāka problēma kļūst procesu atkarības. Starp PRC klientiem populārākā narkotika ir marihuāna, bet liela popularitāte ir halucinogēniem – LSD, kā arī recepšu medikamentiem – Tramadols, Xanax, savukārt populārākā datorspēle, kas izraisījusi problēmas, ir Fortnite. “Tomēr mēs redzam, ka visiem pusaudžiem, kas pie mums nonākuši ar atkarību risku, ir arī kādas psiholoģiskas grūtības. Tas apliecina, ka atkarīga uzvedība ir tikai viens no veidiem, kā pusaudžiem izpaužas garīgās veselības sarežģījumi – netiekot galā ar stresu, vides un citiem faktoriem. Grūtības, kas ir bijušas mūsu klientiem: uzvedības traucējumi, depresīvi un trauksmes traucējumi, dzimumu disforija, pašnāvības domas, graizīšanās, ēšanas traucējumi, klaiņošana, agresīva uzvedība, huligānisms, emocionāla un seksuāla vardarbība”, par pusaudžu garīgās veselības problēmām informēja PRC mentors Nils Konstantīnovs.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, aptuveni 20% jauniešu saskaras ar garīgās veselības problēmām, no kurām laptuveni 50% sākas vecumā no 12-14 gadiem, taču lielākā daļa no šiem gadījumiem paliek neatklāti vai nesaņem atbalstu līdz pat pieaugušam vecumam, kad iespējas palīdzēt vai apstādināt progresu ir krietni mazākas. Garīgā veselība ir ne tikai bērna labsajūtas un panākumu, bet dažreiz arī dzīvības un nāves jautājums. Latvijā, līdzīgi kā citviet pasaulē, pašnāvības ir otrs lielākais jauniešu mirstības cēlonis.

Pusaudžu resursu centra mājas lapa: www.pusaudzim.lv

Links uz kampaņas klipu: https://www.youtube.com/watch?v=LG2IGRKLg5c

 

 

Atpakaļ