X
A A A A A
-A A A+

Darbu uzsāk Autisma kabinets

Projekts ir tapis pateicoties atbalstītājam – uzņēmumam "X Infotech"!

"Ikvienam cilvēkam ir tiesības saņemt kvalitatīvus medicīniskos pakalpojumus un jo īpaši visneaizsargātākajai sabiedrības daļai – bērniem,” atzīmē Sergejs Jeļisejevs, X Infotech uzņēmuma līdzīpašnieks. “Es ceru, ka šis projekts palīdzēs mūsu bērniem smaidīt biežāk - tas ir tas, kas man nozīmē ļoti daudz!”

Autisma kabinets darbosies kā atvērta tipa kabinets Bērnu slimnīcas novietnē Gaiļezers, kurā vecāki vai aprūpētāji, kuri audzina bērnu ar autiskā spektra traucējumu (AST), var saņemt bezmaksas psiholoģisko palīdzību. Kabineta vizuālais noformējums ir tapis pateicoties arhitektei Andrai Šmitei, kura savu darbu projekta ietvaros ziedoja. Kabineta iekārtojums ir rūpīgi pārdomāts un veidots tā, lai bērniem ar AST telpa būtu droša, radītu patīkamas sajūtas un viņi varētu pilnvērtīgi piedalīties aktivitātēs.

Interneta vietnes www.autismsberniem.lv izveidē lielu ieguldījumu sniedza Latvijas Autisma biedrības vadītāja Līga Bērziņa, klīniskā psiholoģe Zane Kronberga, Bērnu slimnīcas Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs, Garīgās veselības rehabilitācijas daļas vadītāja Irina Trušina, kā arī Velsas Autisma apvienība – ASDinfoWales www.adsinfowales.co.uk, kas ir nevalstiska organizācija Lielbritānijā un nodrošina gan informatīvu, gan praktisku atbalstu bērniem un pieaugušajiem ar AST. Pateicoties viņu atsaucībai, Bērnu slimnīcas fondam bija iespēja tulkot daudzus vērtīgus informatīvus materiālus, kuri tika ievietoti jaunajā mājas lapā. Interneta vietnē informācija ir paredzēta ne tikai vecākiem, bet arī speciālistiem – gan veselības aprūpē, gan izglītības jomā strādājošajiem, jo bieži vien informācijas trūkums par to, kā kontaktēties ar bērnu, kuram ir AST, apgrūtina profesionālo pienākumu veikšanu.

“Ja Jūsu bērnam nesen ir tikusi uzstādīta AST diagnoze un Jūs nezināt, ko darīt tālāk; ja Jums ir aizdomas, ka bērnam varētu būt AST; ja Jūsu bērnam ir AST un Jūs nespējat atrast pieeju savam bērnam; ja Jums ir citi jautājumi vai ir sajūta, ka netiekat galā ar grūtībām saistībā ar Jūsu bērna AST, droši piesakieties uz konsultāciju un mēs Jums palīdzēsim atrast risinājumus!”, aicināja Autisma kabineta vadītāja, Bērnu slimnīcas klīniskā psiholoģe Marija Legzdiņa.

Autisma kabinets ir turpinājums Bērnu slimnīcas fonda iniciatīvai par atbalsta paplašināšanu bērniem ar autiska spektra traucējumiem, jo, regulāri saņemot vecāku un citu NVO sniegto informāciju, kā arī konsultējoties ar nozares profesionāļiem, tika secināts, ka bērniem ar AST ir ļoti ierobežotas iespējas saņemt profesionālu, mūsdienīgu un valsts apmaksātu pakalpojumu. Kā pirmais Bērnu slimnīcas fonda sniegtais atbalsts bija AST diagnostikas ieviešana Bērnu slimnīcā 2017. gada sākumā, kad fonds apmaksāja apmācības speciālistiem un testa materiālus, savukārt Bērnu slimnīca nodrošināja speciālistu, kurš šo pakalpojumu sniedz.

“Izpētot situāciju, secinājām, ka liela daļa bērnu, kuru vecākiem nav finansiālu iespēju apmaksāt terapiju un diagnostiku, kas ir dārgs pakalpojums, paliek bez palīdzības. Autisma kabinets un mājas lapa, novērtējot pieejamo finanšu un cilvēkresursu, šobrīd ir reālākā iespēja nodrošināt bezmaksas pakalpojumua, taču mēs apzināmies, ka kabinets nevarēs sniegt visu nepieciešamo palīdzību. Redzam šo projektu kā svarīgu atbalsta punktu, kur vecāki un aprūpētāji var iegūt informāciju un apgūt praktiskas iemaņas saskarsmē un darbā ar savu bērnu, taču dažādu terapijas veidu pieejamības problēmas saglabājas. Tāpēc jau šobrīd domājam par vēl citām atbalsta iespējām, un un esmu ļoti pateicīga ziedotājam- X Infotech, kā arī Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas speciālistiem un slimnīcas administrācijai par atsaucību, ieguldīto laiku un līdzekļiem!” pateicību pauda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

2015. gadā bērnības autisms Latvijā tika reģistrēts 303 bērniem, taču, ņemot vērā 2017. gada Pasaules Veselības organizācijas datus, kas liecina, ka AST ir 1 no 160 bērniem, visdrīzāk, diagnoze skar ievērojami lielāku skaitu bērnu.

 

Atpakaļ